Loading...

Očista pečene dočista

Home / novinky / Očista pečene dočista

No čo? Pogrilovali ste a intenzívne pri tom zavlažovali domácou? Opakovane prefrčali nápojový lístok s miešanými drinkami v hotelovom bare zhora nadol lebo však “all inclusive”? A potom cez víkend na hudobnom festivale praktizovali čierny odber zo stánkarovej pivnej pípy? Leto je pre pôžitkára jednoducho skutočným požehnaním. A pre pečeň prekliatím…

Zdravá pečeň je malta zdravého organizmu. Nemáš maltu, nedrží pohromade. Funkčná pečeň udržiava v tele rozumnú hladinu cholesterolu, produkuje životne dôležité enzýmy, filtruje choroboplodné zárodky a zabepečuje odsun toxínov z našej telesnej schránky. Viete si predstaviť, ako sa cíti po mesiaci letného bujačenia? Sama vám to hneď nepovie. A až keď vám problémy s trávením, podráždená pokožka či chronická únava odštartujú prvú etapu Tour de doktor, začnete sa domáhať vysvetliviek. Vstúpte si do svedomia hneď teraz a doprajte pečeni mesačnú očistu.

Obľúbte si zásady

Zásada č. 1 pri detoxikácii pečene je stravovať sa zásadne zásadito. T.z. odstrániť zo stravy čo najviac cukru a potravín, ktoré ho v akejkoľvek podobe obsahujú a pridať čo najviac zelenej zeleniny. Prekyslený organizmus nielenže navonok nevyzerá dobre (tmavé kruhy pod očami, popolavá pleť), ale ani nevie dobre riadiť chemické procesy, čo sa veľmi rýchlo prejaví na problémoch s trávením a zníženej schopnosti organizmu zbavovať sa škodlivých látok.

Majte to radi horké

Karpatská horká ani žiadna iná “horká” sa nepočíta. Patria sem výhrade látky rastlinného pôvodu s horkastou chuťou, ako sú napríklad rukola, púpava, čakanka, palina, koreň horca či angeliky. Spoločne aj každá zvlášť zvyšujú chuť do jedla a celkovo pomáhajú tráveniu. Pretože iba ak to telu dobre trávi, dokáže pečeň správne manažovať odpadové hospodárstvo v organizme a zabezpečiť pravidelné vylučovanie metabolického odpadu. Ak by vám bylinky a zelenina v genuínnom stave nevyhovovali, pátrajte po horkých látkach v lekárni. V liečebných zmesiach ich nájdete pod označením amarum.

Nájdite si dobrú indickú reštauráciu

Alebo začnite pri varení používať kurkumu. Kurkumín, ktorý obsahuje, jej dodáva jedinečné zafarbenie a zároveň stimuluje produkciu žlče v organizme. Keď jej má telo v obehu dostatok, zmenšia sa veľké pečeňové kanály, pečeň je menej zaťažená a regeneruje. Kurkumín ju zároveň chráni pred vniknutím škodlivých látok a má schopnosť uzdravovať napadnuté pečeňové bunky. Pokiaľ vám indická kuchyňa nereže, môžete ho užívať ako doplnok stravy v tabletách.

Zaobstarajte si ostropestrec mariánsky

Pečeňový všeliek, bez ktorého by sa nezaobišla žiadna očista pečene. Pokiaľ ste nikdy nevlastnili herbár a mýlite si papradie s lopúchom, spoľahnite sa na bylinkáreň a lekáreň. Ostropestrec tu nájdete v rôznych podobách: ako tablety, čistý olej, sušenú čajovú zmes alebo tinktúru. Ostropestrec pôsobí ako inhibítor, ktorý pečeň priamo chráni pred škodlivými látkami a podobne ako kurkuma má tiež schopnosť regenerovať poškodené bunky. Môžete si z neho napríklad namiešať takýto čaj: 15 g ostropestreca mariánskeho, 7 g púpavovýc listov, 7 g mätových lístkov a 7 g jablčníka (bylinky, nie koláča), zalejeme 250 ml horúcej vody. Pijeme 2 – 3 krát za deň, v prípade neprekonateľného odporu k čistej bylinkovej chuti dosladíme lyžičkou medu.

Nebojte sa pikantností

Že ste si ich v nočných kluboch užili už dosť? A vyskúšali ste tam kapsaicín? Ten je na rozdiel od iných látok aj legálny aj užitočný. Kapsaicín dokáže pečeň ochrániť pred škodlivinami a urýchliť detoxikačný proces. Prirodzene sa nachádza v čili papričkách, kde sa podpisuje práve pod ich pikantnú chuť. Pokiaľ máte problém konzumovať horľaviny, môžete si ho u nás zaobstarať v kapsuliach.

Naordinujte si pôst

Po mesiaci nespútaného hedonizmu to bude pre vašu pečeň určite šok. Preto treba začať pozvoľna, napr. trojdňovou jablkovou diétou. Po troch dňoch môžete od pevnej stravy upustiť úplne a prejsť na tekutiny. Okrem vody sú povolené aj nealkoholické koktejly z petržlena, mrkvy, špenátu, zeleru a červenej repy. No mňam… P.S. Určite nezačínajte hneď pôstom bez pevnej stravy. Toxíny by sa začali do tela uvoľňovať nekontrolovane rýchlo a pečeň by mala problém ich uhandlovať.

Zvýšte si potenciu

O artičokoch sa hovorí, že sú dobré na potenciu. Majú však aj iné nadštandardne vyvinuté schopnosti. Stimulujú tvorbu žlče a jej vylučovanie, podporujú detoxikačnú činnosť pečene a vylučovanie škodlivých látok v moči. Znižujú tiež hladinu krvného cukru a zabraňujú ukladaniu cholesterolu v cievach. Celkovo zlepšujú trávenie a látkovú výmenu. Dobrá správa je, že okrem šťavy a čaju ich môžete konzumovať tepelne upravené aj v civilizovanejších podobách, napr. na pizzi.

Tri, dva, jedna, štart!

Idete do toho? Dobre robíte. Pretože pokiaľ vás na svet dodali v štandardnej výbave, máte pečeň len jednu a treba sa o ňu dobre starať. Má totiž pamäť ako slon a všetky vaše letné hriechy sú v nej zapísané. Venujte jej očiste aspoň jeden mesiac a ona sa vám odmení vitalitou a zdravím. Ak by ste potrebovali podrobnejšie informácie alebo budete chcieť poradiť s výberom výživových doplnkov či byliniek, určite sa zastavte u nás v lekárni. Spoločnými silami všetky vaše letné hriechy odčiníme.

Share this: